Asus Rog prezanton laptopin e lojrave Zephyrus m16

Asus Rog ka njoftuar disponueshmërinë në Itali të laptopit të tij të lojrave Zephyrus m16, i aftë për të përshpejtuar lojërat dhe multitasking me një procesor Intel Core i9-13900h të gjeneratës së 13-të.

Me një GPU të laptopit Nvidia GeForce Rtx 4090 dhe një ndërprerës të dedikuar Mux, Nvidia Advanced Optimus dhe mbështetje g-sync, çdo lojë funksionon me performancë maksimale pa u shkëputur.

Në veçanti, falë Nvidia Advanced Optimus, laptopi mund të drejtojë automatikisht kornizat nga GPU-ja diskrete drejtpërdrejt në ekran përmes një ndërprerësi Mux, duke anashkaluar grafikën e integruar. një rrugë që përmirëson performancën me 5-10% në krahasim me makinat pa ndërprerës Mux.

Për lojtarët që kërkojnë qartësinë më të mprehtë të figurës dhe lëvizjes, Zephyrus m16 ofron një ekran mahnitës Nebula hdr me një shpejtësi rifreskimi 240 Hz, mbulim 100% dci-p3 dhe një shkëlqim mbresëlënës maksimal prej 1100 nits për lojë të shpejtë. befasues. Paneli mini LED 16 inç 16:10 jep të zeza jashtëzakonisht të thella për përmbajtje që shfaqet nga ekrani, me realizëm ekstrem. Në modelet pa panel mini LED, ndriçimi maksimal arrin 500 nit, por të dy panelet ndajnë rezolucionin qhd dhe shpejtësinë e rifreskimit 240 Hz, dhe të gjitha modelet kanë një raport të pabesueshëm ekran-trup prej 92%.

Zephyrus M16 u ndërtua nga themeli për lojtarët dhe, natyrisht, zhvilluesit e lojërave. Ai është i aftë të ekzekutojë të gjithë motorët më të fundit të lojërave si Unity dhe Autodesk. Artistët dixhitalë, transmetuesit, redaktorët e videove dhe kushdo që merret me animacion dhe zhvillimin e lojërave do të ketë të gjithë fuqinë që u nevojitet për t’i çuar krijimet e tyre në nivelin tjetër nga kjo fletore.

Zhvillimi i Zephyrus m16 mbështetet në përvojën e viteve të ftohjes inteligjente për të shtyrë pa pushim kufijtë e asaj që mund të bëjë një laptop. Teknologjia Tri-Fan dhe një ngrohës unik me gjerësi të plotë e ngrenë këtë laptop nga një kompjuter i hollë dhe i lehtë në një makinë të plotë lojrash. Komponimi termik metalik i lëngshëm Thermal Grizzly, moduli termik unik Tri-Fan dhe aftësia për të qëndruar plotësisht i heshtur me teknologjinë e ftohjes së ambientit 0dB e mbajnë Zephyrus m16 në avantazh.

Për herë të parë, laptopi do të pajiset me një ekran Anime Matrix. Me 18,710 vrima të përpunuara me saktësi në kapakun e makinës, animacionet janë më të mprehta dhe më të pastra se kurrë. Për modelet që nuk kanë grup LED, vrimat mbulohen me një film monokromatik i cili lejon që kapaku të ndryshojë ngjyrën me dritën. Për vitin 2023 Asus po lançon gjithashtu një ngjyrë të re të zezë mat me një përfundim të tepruar. Ky përfundim, i cili ndihmon në kompletimin e pamjes së fshehtë, është gjithashtu jashtëzakonisht rezistent ndaj gjurmëve të gishtërinjve.

Transportueshmëria nuk është sakrifikuar për fuqinë kryesore të lojërave. Me peshë më të vogël se 2,1 kg dhe më pak se 20 mm trashësi, ky laptop është i lehtë për t’u transportuar. Bateria e madhe 90 wh dhe mbështetja e karikimit të shpejtë ju lejojnë të shkoni nga 0 në 50% në vetëm 30 minuta. Me mbështetjen e plotë për standardin e ri Wi-Fi 6e, ju mund të shijoni lidhje me brez të gjerë edhe në rrjete të mbingarkuara. Lojërat, aplikacionet dhe skedarët e mëdhenj gjithashtu ngarkohen me shpejtësi mbresëlënëse në një SSD PCle 4.0 ultra të shpejtë. Deri në 2 TB hapësirë ​​ruajtëse lejon aplikime të shumta krijuese dhe mijëra lojëra, me ruajtje të veçantë për dokumente ose albume fotografike. Një vend i dytë SSD m.2 mbështet PCle 4.0 dhe Raid 0, duke ju dhënë fleksibilitetin për të shtuar me lehtësi më shumë hapësirë ​​ruajtëse për të rritur kapacitetin total ose për të menaxhuar një disk gërvishtjeje të veçantë për të shpejtuar krijimin e përmbajtjes. Memoria ultra e shpejtë 4800 Mhz është në gjendje të kryejë shumë detyra me lehtësi dhe krenohet me një kapacitet maksimal prej 32 Gb, normalisht i rezervuar për stacione pune të nivelit të lartë. Të dy kujtimet kaq të zbehta janë lehtësisht të arritshme për përmirësimet e ardhshme.

Transmetimi, regjistrimi dhe lojërat janë optimizuar nga sistemi audio i shumëanshëm. Me teknologjinë Dolby Atmos, cicëronët e dyfishtë dhe wuferët me anulim të dyfishtë të forcës ofrojnë akustikë të ekuilibruar, të gjitha të vendosura në një grup altoparlantësh të ridizajnuar. Një grup i personalizueshëm i mikrofonit 3D kap audio në një sërë skenarësh, ndërsa anulimi i dyanshëm i zhurmës Ai qartëson tingullin e altoparlantit hyrës dhe atij dalës. Një gamë e gjerë portash I/O ju lejon të qëndroni të lidhur dhe produktiv kudo që të jeni. Porta ultra e gjithanshme Thunderbolt 4 me DisplayPort 1.4 dhe Power Delivery 3.0 është e rrethuar nga dy porte USB 3.2 të tipit A për minjtë e lojërave, tastierë lojërash dhe pajisje të tjera. Mund të përdorni monitorë 4K me shpejtësi të lartë rifreskimi ose deri në 8K 60 Hz me një portë të dedikuar HDMI 2.1. Vendi i microSD e bën të lehtë shkrepjen, modifikimin dhe përpunimin e imazheve dhe videove të mëdha kudo.


This is a companion discussion topic for the original entry at https://zero1.al/2023/03/14/asus-rog-prezanton-laptopin-e-lojrave-zephyrus-m16/